Saturs Visas lapas

Vispirms svarīgi saprast, ka pats bērns nepatieks to, ka viņa redzei kaut kas nav kārtībā, jo bērns domā, ka tā redz visi. Vecākiem jāvēro bērna uzvedība un pēc konrkētām pazīmēm iespējams notiekt, ka bērnu ir vērts aizvest pie acu ārsta. Šīs pazīmes var būt tikai aptuveni novērojumi, tomēr acu ārsta apmkelējums būtu vēlams regulāri vai valstī rekomendētos vecumos.

1.      Viena no pazīmēm, kas varētu liecināt, ka bērns slikti redz ir:  nevēlāšanās piedalīties uzdevumos, aktivitātēs, bērns vēlas spēlēties viens. Slikta redze apgrūtina spēju uztvert informāciju un saprast uzdevumu. Ja bērns slikti redz, viņš izvēlas pavadīt laiku viens un darīt lietas, kas nesagādā grūtības redzes dēļ. 

2.      Acu miegšana un berzēšana, apsārtums, iekaisumi. Acu miegšana notiek neapzināti, ar vēlmi saskatīt konkēto lietu skaidrāk. Kad acis ir nogurušas, tās kļūst sausas, uznāk vēlme tās berzēt, var veidoties apsārtums. Šīs pazīmes notiekti var norādīt uz to, ka bērnu nepieciešams pierakstīt uz redzes pārbaudi. Ja acis bieži ir apsārtušasi vai nopietnāk – parādās iekaisumi, tad acu ārsts jāapmeklē obligāti. 

3.      Lasīšana/rakstīšana/spēlēšanās "ar degunu"– liecoties pārmērīgi tuvu apskatāmajām lietām. Ja bērns attēlus, burtus, citus objektus slikti redz, viņš var liekties izteikti tuvu. Ja ir novērota šī pazīme, šo uzdevumu vecāki var veikt kopā ar bērnu – mudināt aplūkot attēlu normālā attālumā un sarunā saprast, vai bērns nevar saskatīt attēlā redzamo vai vienkārši nepieciešams mācīt bērnam vērot attēlus pietiekošā attālumā.

4.      Nespēja koncentrēties, izsekot tekstam, nepatika lasīt. Ja bērns tuvumā slikti redz, noteikti būs grūtības salasīt tekstu, koncentrēties, var veidoties nepatika pret lasīšanu. Šādos gadījumos bērns mēdz liekt galvu uz vienu vai otru pusi, itkā mēģinot savādāk saskatīt attēlu. Ieteikums vērot bērnu un saprast vai vienkārši nepatīk lasīšanas process, vai bērns nespēj saskatīt burtus vai attēlus. 

5.      Biežas galvas sāpes. Pēc ilgstošas piepūles lasot, vērojot attēlus un veicot darbus tuvumā, var piemeklēt galvas sāpes. Ja ar redzi ir problēmas, galvas sāpes var būt biežākas, jo redze prasa lielāku piepūli, acis nogurst ātrāk un tas izraisa galvas sāpes. 

Ja kaut viena no pazīmēm ir novērota, noteikti vērts bērnu aizvest uz redzes pārbaudi, pat ja nesen tā ir bijusi. Bērnam augot, redze strauji attīstās, mācoties un apgūstot lietas tā var tikpat strauji pasliktināties. Svarīgi bērnu nekaunināt un nebaidīt par briļļu valkāšanu, “pudeļu stikliem” vai kā citādi. Vissvarīgāk bērnu vērot, komunicēt un saprast kā uzreiz var palīdzēt, lai novērstu redzes pasliktināšanos. 

Uz redzes pārbaudi bērnu vari pieteikt šeit.

 

DARBS AR BĒRNIEM IR ĻOTI ATBILDĪGS, TE DAŽI NO MŪSU OPTOMETRISTIEM PAR TO, KĀPĒC VIŅIEM PATĪK DARBS AR BĒRNIEM.

Gunta Kupriša 

“Bieži vien pirmo reizi atnākot uz redzes pārbaudi bērns ir nobijies un uztraukts. Man svarīgi ir bērnu iedrošināt un nomierināt un padarīt šo pirmo pieredzi pozitīvu un paliekošu atmiņā kā kaut ko interesantu un aizraujošu. Ir patīkami redzēt, ka bērns iznāk no kabineta drošs un smaidīgs.”

 • Vairāk kā 13 gadu pieredze optometrijā
 • 2008. gadā iegūts dabaszinātņu bakalaura grāds optometrijā. Optometrista kvalifikācija iegūta 2010.gadā (profesionālās izglītības diploms optometrista kvalifikācijā)
 • Regulāri piedalos LOOA (Latvijas Optometristu un Optiķu asociācijas) un citu veidotos semināros, kur tiek padziļinātas arī zināšanas par bērnu redzi. Šogad sadarbībā ar Šveices uzņēmumu SwissLens izietas ortokeratoloģijas, jeb nakts lēcu apmācības, kas ir zinātniski pierādīts kā efektīvākais veids cīņai ar miopijas progresiju.

Brīvajā laikā ļoti patīk kulinārija, īpaši kūku cepšana. Arī pastaigas mežā ir tās, kas uzlādē ar pozitīvo enerģiju.

 

Kristīne Dumberga 

“No sirds patīk darbs ar bērniem, jo katrs no tiem ir maziņš brīnums.”

 • 5 gadu pieredze optometrijā
 • 2018 dadā pabeigta Latvijas Universitāte un iegūts profesionālais maģistra grāds klīniskajā optometrijā un optometrista kvalifikācija, sertificēts optometrists, 3. medicīnas skola, bērnu māsa.

Savu brīvo laiku labprāt pavadu braucot ar riteni.

 

Ilze Dilāne 

“Strādājot ar bērniem, nevar novecot. Bērnu smaidi vienmēr dod pozitīvu lādiņu.”

 • kā optometriste strādāju kopš 2002. gada, kad sāku darbu Bērnu klīniskās Universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikā
 • 2001.gadā LU FMF iegūts bakalaura grāds optometrijā 
 • 2003. gadā LU FMF iegūts maģistra grāds optometrijā
 • 2005. gadā LU FMF iegūta optometrista kvalifikācija
 • zināšanas regulāri tiek papildinātas tālākizglītības pasākumos gan Latvijā, gan ārzemēs. Esmu uzstājusies ar prezentācijām un izveidojusi uzskates materiālus par bērnu brillēm. (uzskates materiāli ir BKUS informācijas kanālos atrodami, bet prezentācijas LOOA lasītas), piedalījusies arī BKUS Acu slimību klīnkas veidotajā bērnu redzes skrīninga projektā. Esmu arī Latvijas Optometristu un optiķu asociācijas (LOOA) biedrs.
 • LOOA kongresa “Gada optometrists 2022” laureāts

Kopš bērnības esmu dziedājusi gan ansambļos, gan koros. Patīk ceļot un iepazīt citas kultūras un cilvēkus. Kopā ar ģimeni vasarās apceļojam Latviju un nakšņojam teltīs.


Žanete Branta

”Ar bērniem man ir paticis strādāt jau kopš pirmajām dienām kabinetā. Šīs vizītes vienmēr ir īpašas, jo bērni uz visu, ko darām, skatās ar lielu interesi un aizrautību, viņi vienmēr grib zināt, ko katrā solī darām, ar lielu entuziasmu iesaistās visu testu veikšanā. Vai vienkāršoti sakot – viņi uz pasauli skatās ar “bērna acīm”. Vēl īpašāk uztveru šīs vizītes, kopš pati esmu kļuvusi par divu lielisku bērnu mammu – tagad vēl labāk saprotu, cik bērni var būt atšķirīgi un ko nozīmē “niķi un stiķi”!”

 • Kā optometriste strādāju kopš 2013. gada septembra, kas nozīmē, ka šogad man kā optometristam būs 10 gadu jubileja
 • 2013. g. Latvijas Universitāte – Dabaszinātņu bakalaura grāds optometrijā
 • 2016. g. Latvijas Universitāte – Profesionālais maģistra grāds klīniskajā optometrijā un optometrista kvalifikācija

Ceļošana ir neatņemama manas dzīves sastāvdaļa. Mīlestība pret ceļošanu un pasaules iepazīšanas ir kaut kas, ko gribu nodot arī saviem bērniem. Kā mamma gribu arī saviem bērniem parādīt, cik pasaule var būt dažāda, cik dažāda var būt daba, kultūra, virtuve un cilvēki.

 

Pieteikties pie optometrista var elektroniski, izvēlnē atzīmējot “izvēlies speciālistu” - https://www.metropoleoptika.lv

Dalīties ar rakstu