Saturs Kontaktlēcas

Mūsdienās kontaktlēcas nav nekas jauns, taču pirmo reizi ar tām saskaroties, rodas daudz un dažādi jautājumi. Tāpēc, ja radusies vēlme izmēģināt pasauli skatīt caur kontaktlēcām, iesakām sākt ar vizīti pie optometrista. Acis ir kā pirkstu nospiedumi, absolūti individuāli, tāpēc ne vienmēr tas, kas der vienam, būs piemērots arī otram.

Kā atšķiras kontaktlēcas?

Izšķir divus galvenos lēcu veidus – mīkstās un cietās. Cietās kontaktlēcas var turēt arī sausā veidā. Turpretim mīkstās kontaktlēcas nedrīkst izžūt un būt sausas, citādi lēca bojājas. Mīkstas kontaktlēcas jau pēc pirmās pielaikošanas ir ļoti komfortablas un aptuveni pēc 15-30 minūtēm cilvēka acs to vairs nejūt. Izvēloties cietās kontaktlēcas, pie tām būs jāpierod ilgāku laiku, taču to priekšrocība ir redzes asums, ko ar tām var iegūt - dažos gadījumos tas ir augstāks nekā ar brillēm vai mīkstajām kontaktlēcām. Mēdz būt situācijas, kad mīkstās kontaktlēcas lietot nemaz nedrīkst, bet ar brillēm nav iespējams sasniegt pietiekoši augstu redzes asumu (pie radzenes anomālijām, keratokonusa, pie liela un sarežģīta astigmātisma un tamlīdzīgi), šādā gadījumā cietās lēcas ir vienīgais redzes korekcijas veids.

Tāpat kontaktlēcas atšķiras pēc materiāla, no kāda tās izgatavotas, kā arī pēc lietošanas ilguma. To, kādas kontaktlēcas ir piemērotākās tieši Tev, var pateikt tikai optometrists vai acu ārsts pēc padziļinātas redzes pārbaudes. Piesakies Kontaktlēcu lietotāja iesācēja komplektam te un iegūsti recepti kontaktlēcu iegādei, apmācību to lietošanā un pirmo kontaktlēcu pāri un šķīdumu bez maksas!

Kontaktlēcas ierasti tiek iedalītas 

Mēneša kontaktlēcas, kas jau pēc sava nosaukuma saka priekšā to, cik ilgi lēcas lietojamas. Tās paredzētas 30 dienu lietošanai un beidzoties šim termiņam, lēcas lietot vairs nedrīkst. Viena mēneša kontaktlēcām iespējami dažādi lietošanas režīmi – dienas jeb 8 līdz 12 stundu nēsāšanai, pagarināts, kā arī ir lēcas, kas paredzētas diennakts lietošanai. Lai izvēlētos piemērotāko kontaktlēcu lietošanas režīmu noteikti iesakām konsultēties ar savu optometristu vai acu ārstu! 

Vienas dienas kontaktlēcas piemērotas tiem, kuri nevēlas uztraukties par lēcu kopšanu. Katru rītu var iesākt ar pilnīgi jaunu kontaktlēcu pāri, savukārt, vakarā tās izņemt un izmest. Vienas dienas kontaktlēcas ir piemērotas aktīviem, steidzīgiem cilvēkiem, kuriem ikdiena ir dinamiska, piemēram, sportistiem, kuru aktīvās kustības nav savienojamas ar optisko briļļu lietošanu un kontaktlēcu kopšanu. Vienas dienas kontaktlēcas ir piemērotas arī tad, ja acs alerģiski reaģē pēc ilgstošas viena kontaktlēcu pāra lietošanas, kā arī tiem, kuri lēcas lieto neregulāri, vai vēlas tās pamēģināt pirmo reizi. 

Multifokālās kontaktlēcas ir lieliskas progresīvo vai bifokālo briļļu aizstājējas. Šo lēcu galvenā priekšrocība ir iespēja vienlaikus pilnvērtīgi koriģēt redzi kā tālumā, tā tuvumā. Īpaši iesakām tiem, kuri sasnieguši tā saukto presbiopijas vecumu jeb brīdi, kad veicot tuvuma darbus, piemēram, lasot, rodas nepieciešamība pēc redzes korekcijas. Multifokālās kontaktlēcas ir mēneša kontaktlēcas, kas paredzētas dienas režīma lietošanai.

Toriskās jeb astigmātiskās kontaktlēcas ir paredzētas acīm, kurām ir nepieciešams koriģēt astigmātismu. Lai veiksmīgi iegādātos astigmātiskās kontaktlēcas, būs nepieciešams zināt 3 obligātos parametrus - sfēra, cilindrs un ass - kuri katram cilvēkam ar astigmātisko korekciju ir atšķirīgi. Toriskās kontaktlēcas ir pieejamas gan mēneša nomaiņai, gan vienas dienas lietošanai. Mēneša astigmātiskās kontaktlēcas ir paredzētas dienas režīma lietošanai. Savukārt, vienas dienas astigmātiskās kontaktlēcas ir pavisam vienkāršas lietošanā – vakarā izņem tās no acīm un izmet, nākamo dienu sāc ar jaunu lēcu pāri!

Trīs mēnešu kontaktlēcas, kas paredzētas dienas režīma lietošanai trim mēnešiem, tātad lietojamas 90 dienas. Galvenā priekšrocība? Lēcas jāpērk tikai reizi trīs mēnešos, taču mēs šo rosinātu atrisināt pieslēdzot kontaktlēcu abonementu, tādējādi pavisam aizmirstot par raizēm laikā pasūtīt jaunu lēcu pāri.

Krāsainās kontaktlēcas - pie mums atradīsi gan vienas dienas krāsainās kontaktlēcas, gan mēneša kontaktlēcas, ar kurām varēsi piešķirt izteiksmīgāku toni un pat radikāli izmainīt acu krāsu, piemēram, no zaļas uz izteiksmīgi zilu. Mēneša krāsainās kontaktlēcas ir paredzētas dienas režīma lietošanai - vakarā, dodoties pie miera, kontaktlēcas izņem no acīm, notīra ar lēcu kopšanas šķīdumu un uz nakti iegremdē lēcu konteinerā ar šķīdumu.  Vienas dienas krāsainās kontaktlēcas ir teicams risinājums tieši tiem, kuri savu acu krāsu vēlas mainīt ik pa laikam, piemēram, dažas dienas mēnesī. Krāsainās kontaktlēcas ir pieejamas arī bez optiskajiem stiprumiem jeb tās ir piemērotas arī cilvēkiem, kuru acīm nav nepieciešama redzes korekcija.

Iegādājoties krāsainās kontaktlēcas, ņem vērā, ka Tavas acis un to krāsa ir individuālas, tādēļ arī to tonis pēc krāsaino kontaktlēcu ielikšanas var atšķirties!

Crazy kontaktlēcas jeb trakulīgi vai pat baisi acu skatieni - šīs kontaktlēcas būs īpaši piemērotas dažādām tematiskajām ballītēm, karnevāliem un Helovīnam. Pieejamas ir crazy mēneša kontaktlēcas, kas kā ierasts paredzētas dienas režīma lietošanai ar nomaiņas laiku uz vienu mēnesi. Taču Crazy mēneša kontaktlēcas nav pieejamas ar dioptrijām, tātad tās nekoriģē redzi! Savukārt, Crazy 1day jeb vienas dienas kontaktlēcas pieejamas gan tiem, kuri visu redz perfekti, gan arī tiem, kuriem jāpieliek kāds ''mīnusiņš'', lai skaidrāk redzētu. Tās pieejamas ar dioptrijām līdz -6.00. 

Vai receptē brillēm norādītais stiprums derēs arī kontaktlēcām?

Ar briļļu recepti diemžēl vien nepietiek, lai noteiktu, kādas kontaktlēcas būs piemērotas Tavām acīm. Kontaktlēcu receptē atradīsi tādus parametrus kā lēcas liekuma rādiuss un diametrs, kā arī visiem zināmo un saprotamo stiprums, kas norādīts dioptrijās. Kādam šie stiprumi identiski sakrīt ar briļļu recepti, kamēr citam tie var atšķirties no izrakstītās briļļu receptes. Kontaktlēcas optisko stiprumu ietekmē tādi parametri, kā materiāla blīvums, virsmas izliekums un attālums, kādā tā novietota attiecībā pret aci. Tieši attālums, kādā lēca novietota attiecībā pret aci, ir iemesls kāpēc briļļu un kontaktlēcu receptes var būt atšķirīgas.

Svarīgi atcerēties, ka vislabāk dažādo kontaktlēcu materiālu optiskās īpašības, blīvumus un dizainus pārzinās kvalificēti redzes speciālisti! Katrai acij tiks piemeklēts labākais kontaktlēcu veids un stiprums. Ja nejūties ērti ar savām esošajām lēcām, lūdzu neveic eksperimentus mainot stiprumus vai dizainu uz savu galvu. Labāk piesaki vizīti un apmeklē optometristu, kurš vislabāk spēs izvērtēt problēmu un ieteikt labāko risinājumu!